logo3

Hipoterapia jest jedną z form rehabilitacji dzieci niepełnosprawnych, która polega na stymulacji rozwoju psychoruchowego dziecka poprzez jazdę konną. Dzięki kontaktom dziecka z koniem jako naturalnym otoczeniem, terapeuta może pracować nad rozwijaniem możliwości ruchowych dziecka, poprawą kontaktu emocjonalnego, a także stymulacją jego funkcji poznawczych. Zajęcia z hipoterapii przynoszą bardzo dobre efekty u dzieci chorych. Jest to wyjątkowa i niepowtarzalna metoda usprawniania dzieci, obecnością konia współterapeuty, gdyż  koń i jego ruch dają zupełnie nowe i niespotykane w innych metodach terapeutycznych możliwości. Koń m. in.:
  • daje wrażenie chodu ludzkiego;
  • zmniejsza spastyczność mięśni;
  • hamuje przetrwałe odruchy postawy;
  • przywraca zaburzoną symetrię mięśni tułowia;
  • koryguje postawę ciała;
  • zapobiega przykurczom i ograniczeniom ruchomości w stawach;
  • zwiększa możliwości lokomocyjne;
  • usprawnia bardzo łagodnie ciało;
  • pobudza zmysły;
  • stanowi źródło bodźców równoważnych;
  • uaktywnia;
  • usprawnia pracę organów wewnętrznych;
  • mobilizuje i nie nudzi;
  • uczy;
  • relaksuje.
Reasumując można stwierdzić, iż jest on uniwersalnym stanowiskiem terapeutycznym. Hipoterapia prowadzi do pobudzenia rozwoju psychoruchowego dziecka poprzez:
    • poprawę koordynacji wzrokowo-ruchowej;
    • orientacji przestrzennej;
  • orientacji w schemacie własnego ciała;
    • zwiększenie możliwości koncentracji uwagi;
    • utrzymania zorganizowanej aktywności;
    • stymulację rozwoju mowy;
  • poszerzenie zasobu pojęć;
  • poprawę reakcji obronnych i równoważnych;
  • korekcję wad postawy dzięki stymulacji prawidłowej pracy mięśni (właściwy układ nóg, rozstaw bioder).
Hipoterapia również:
    • wzmacnia procesy motywacyjne;
    • równoważy procesy emocjonalne;
    • buduje u dzieci poczucie własnej wartości;
    • obniża poziom lęku;
    • może wyciszyć niepożądane zachowania;
    • zwiększa motywację do wykonywania ćwiczeń;
  • umożliwia poznawanie radości, satysfakcji i powodzenia.
Szczególną atrakcją tych zajęć jest kontakt z żywą istotą, jaką jest koń, co ma ogromny wpływ na rozwój emocji oraz bliskie obcowanie z przyrodą, dzięki czemu organizm dziecka w wieku przedszkolnym pobudzany jest w sposób kompleksowy. Poprawia się nie tylko jego stan psychiczny, lecz przede wszystkim szeroko rozumiany rozwój fizyczny. Unikalność i uniwersalność tej metody polega na jednoczesnym oddziaływaniu ruchowym, sensorycznym, psychicznym i społecznym. Jest to doskonałe uzupełnienie zajęć z pedagogiem specjalnym, psychologiem, fizjoterapeutą oraz neurologopedą.

{gallery}hipoterapia{/gallery}